Права та обов’язки матері / батька виникають щодо дитини, батьками якої вони записані у свідоцтві про народження. Якщо мати перебуває у шлюбі, батьком дитини вважається її чоловік; у фактичних шлюбних відносинах батько дитини подає самостійну або спільну заяву про визначення його в якості батька.

Оспорювання батьківства здійснюється особою, яка записана батьком, в судовому порядку. Позов до суду також можуть подати інші особи, включаючи біологічного (фактичного) батька, опікунів (піклувальників) та самої дитини після досягнення нею повноліття.

До суду звертаються в тому випадку, якщо з’ясувалося, що у дитини інше походження, а особа, записана батьком, не є її біологічним батьком. Справи, пов’язані з інтересами неповнолітніх, розглядаються судами вкрай скрупульозно і виважено, і неоціненну допомогу позивачеві може надати кваліфікований адвокат.

Велике значення мають надані суду докази, адже специфічний предмет спору ускладнює надання підтверджуючих документів або свідчень. Найчастіше у справі проводяться експертизи, які призначаються судом за клопотанням зацікавленої особи.

За такими позовами існує безліч юридичних тонкощів, які впливають на рішення суду, тому підготовку документів і представництво в суді доцільно довірити адвокату.