В Україні дуже часто правоохоронні органи виявляють інтерес до бізнесу не у зв’язку з розслідуванням якихось злочинів та наміром притягти до відповідальності осіб, винних у порушенні закону, а з метою отримати від власника бізнесу певні «відступні» за припинення подальшого тиску.

В практиці нашого адвокатського обїєднання неодноразово траплялось так, що клієнтам надходили письмові запити від органів поліції, прокуратури чи Служби безпеки України про надання інформації (в більшості випадків — документації щодо фінансово-господарської діяльності).  Такі запити правоохоронці оформлювали в рамках певних кримінальних проваджень, які, як згодом з’ясовувалось, не мали жодного відношення до наших клієнтів.

Такі вимоги про надання документів направлені, в основному, на отримання основної інформації про підприємство, з метою аналізу структури бізнесу, механізму управління ним, обсягу фінансових операцій, встановлення кола контрагентів тощо.

Більшість підприємців, боячись недогодити правоохоронцям, надають витребувані документи, ще й виправдовуються, якщо документів не вистачає. Так робити не можна в жодному разі. Такими діями ви лише допомагаєте нечесним силовикам знайти шлях до найлегшого та ефективнішого залякування.

Адже після отримання документів, порушуються вже реальні кримінальні провадження, в межах яких бізнесмени та наймані працівники викликаються на допити, зустрічають гостей з ухвалами про обшук, тимчасово позбавляються майна тощо. За таких умов змусити власника бізнесу домовлятись з ініціаторами цих проблем — справа недовгого часу.

Саме тому ми радимо не намагатись самостійно вирішити подібні проблеми. Необхідно звертатись до адвоката ще на початкових етапах прояву інтересу з боку правоохоронців. Зазвичай, таке рішення є набагато дешевшим, ніж самостійний шлях.

Але на небезпеку слід чекати не тільки з боку правоохоронців, а й від інших «бізнесменів», які практикуються на захопленнях успішних підприємств. На вибір об’єкта нападу впливають різні чинники. До таких відносяться, в тому числі, популярність компанії, характер і рівень ділових зв’язків, суспільно-соціальна діяльність підприємства, рівень менеджменту.

Швидше за все, загарбники будуть прагнути сам по собі проект зробити формально-юридично чистим, оскільки важливо не тільки захопити, але й утримати захоплене. З цього також вбачається очевидний висновок про необхідність залучення команди професійних адвокатів для організації ефективної протидії спробам відняти бізнес.

Команда адвокатів Dniprolex готова здійснити належний супровід захисту від незаконних дій. Крім цього, ми можемо допомогти і у питанні профілактики подібних проблем.