Фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом.
Фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України.
Згода батьків на виїзд громадянина України, який не досяг 16-річного віку, за кордон оформляється у вигляді заяви, на якій справжність підпису батьків засвідчується нотаріально. Для вчинення цієї нотаріальної дії можна звернутися до державної нотаріальної контори чи до приватного нотаріуса.
За відсутності згоди одного з батьків виїзд дитини за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
Позовна заява про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди та супроводу одного з батьків подається до суду в спрощеному позовному провадженні в порядку цивільного судочинства до районного суду за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача.
Слід відмітіти, що згідно ст. 157 Сімейного кодексу України той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця.
Що включають послуги адвоката у питанні виїзду дитини за межі України:
- усні консультації;
- підготовка позовних заяв та інших документів, необхідних для отримання дозволу;
- представництво клієнта в суді.
Щодо подання відповідного позову до суду, то необхідно враховувати, що з кожним роком суди ретельніше підходять до питання надання дозволів на виїзд дитини за кордон.
Зокрема, на даний час не так просто отримати дозвіл на виїзд до країн з високим рівнем небезпеки для життя і здоров’я (військові конфлікти, високий рівень злочинності тощо), або не прийнятний для дитини клімат. Крім цього, суд може відмовти у надані дозволу на поїздку дитини до країни, в якій немає представництва України, або з якою Україна не укладала міжнародний договір про співпрацю, або поїздку до країни, яка не рекомендована Міністерством закордонних справ або щодо якої у міністерства є застереження для подорожуючих.
Крім цього, позивачу необхідно довести те, що поїздка відповідає інтересам дитини. В цьому аспекті суди досліджують умови щодо способів пересування дитини та чи є він зручним для дитини, умови проживання за кордоном. А тому позивачам у таких справах необхідно якісно оформлювати процесуальні документи, збирати повну доказову базу.